RWF2020 ONLINE: KINO O FOTOGRAFII VOL.2

Ustrzelić Mafię / 27 listopada 2020 / 20:00

KINO O FOTOGRAFII

PROJEKCJE ONLINE - RZESZOWSKI WEEKEND FOTOGRAFII - EDYCJA 2020


HARRY GRUYAERT. FOTOGRAF

Reż. Gerrit Messiaen. Belgia, 2018. Czas trwania: 66 min

ZAREJESTRUJ SIĘ I OGLĄDAJ ONLINE / Poniedziałek, 23.11.2020 / 20:00

Pochodzący z Belgii 75-letni Harry Gruyaert to jeden z najciekawszych współczesnych fotografów, członek agencji Magnum Photos. W swoich pracach prostocie i codzienności od lat nadaje status piękna, a kolor stanowi dla niego najmocniejszy środek wyrazu. Film jest portretem tej nietuzinkowej i barwnej osobowości. Gruyaert dorastał w surowej, tradycyjnej katolickiej flamandzkiej rodzinie. Ojciec zabraniał mu zostać fotografem, bo uważał ten zawód za grzeszny. Gruyaert wtedy właśnie postanowił opuścić rodzinną Belgię i jej szary krajobraz zamienić na feerie barw. Zwiedzał Europę, potem Nowy Jork, gdzie oglądał pop-art i prace Warhola, Indie, Egipt i Japonię. Pod koniec lat 60. pojechał do Maroka. Tam odkrył nowy sposób fotografowania rzeczywistości.

Gruyaert w swoich zdjęciach obrazuje nie tylko kolor, formę ale i ukazuje piękno zwyczajnego codziennego życia. Stał się pionierem europejskiej kolorowej fotografii reportażowej, kładąc nacisk na atmosferę i barwy. Film pokazuje jednak coś więcej niż tylko historię niespokojnego duchem artystycznego włóczęgi, który nie przestaje poszukiwać obrazów i napędzany jest nieodpartym pragnieniem podróży oraz odkrywania z kamerą zmian zachodzących w społeczeństwie. To również portret trudnej relacji syna z ojcem odgrywającej znaczną rolę w kształtowaniu jego przyszłych postaw i zainteresowań.

USTRZELIĆ MAFIĘ

Reż. Kim Longinotto. Irlandia/ USA, 2018. Czas trwania: 94 min

ZAREJESTRUJ SIĘ I OGLĄDAJ ONLINE / Piątek, 27.11.2020 / 20:00

Letizia Battaglia to kultowa postać we Włoszech. W latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jej czarno-białe zdjęcia z tamtego czasu nie straciły siły przekazu. Dokumentują historię Cosa Nostra, ukazują rzeczywistość przemocy, krwi, władzy i kontroli, jaką rozpościerała mafia. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie portretują bezwzględny świat ucisku i strachu. Oglądamy sycylijską codzienność: od ślubów po brutalne morderstwa kobiet i dzieci. Poznajemy historię ludzi, którzy z powodu obawy o swoje życie decydowali się milczeć o popełnianych zbrodniach. Zdjęcia są wyzywające i jednocześnie namiętne, podobnie jak życie Battaglii, która świadomie zrywała z konwenansami społecznymi.

Letizia Battaglia po ślubie, który zakończył się wczesnym rozwodem, żyła w wolnych związkach, przeważnie ze zdecydowanie młodszymi od siebie partnerami. Film jest portretem tej wyjątkowej osobowości. Przeplata czarno-białe fotografie z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z artystką, która neguje romantyczną narrację o mafii i przedstawia jej prawdziwe, okrutne oblicze


JAK OGLĄDAĆ ? Projekcje w ramach tegorocznej edycji KINA O FOTOGRAFII realizowane są online, a prezentowane filmy udostępniane są bezpłatnie dla oglądających.

Aby móc obejrzeć film, należy zarejestrować się za pośrednictwem FORMULARZA ONLINE wybierając tytuł filmu, który chcemy obejrzeć. Na około 30 min przed planowanym startem projekcji każda z zarejestrowanych osób otrzyma na podany adres email bezpośredni link do filmu.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ

Projekcje dofinansowano z Budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz ze Województwa Podkarpackiego.

Partnerem projekcji jest Against Gravity