• Rejestracja online
  • Program
  • Goście
  • Kino o Fotografii
  • Przegląd Portfolio
  • RWF
    • #RWF 2019
  • Galeria DWA PLANY
  • Rejestracja online
  • Program
  • Goście
  • Kino o Fotografii
  • Przegląd Portfolio
  • RWF
    • #RWF 2019
  • Galeria DWA PLANY
Męskie Rozmowy / Zbigniew Furman
30/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

Spotkania bywają czasem krótkie. Wpadł i wypadł, jak mawiali. Nie ma wtedy tej aury, momentu. Jest sprawczość i granie na efekt. Umówiona sesja, musi być portret. Nie ma się czego złapać, a trzeba się sprężać. Portretowany ma napięty grafik. Dla niego to może jest chwila skupienia i pozbierania myśli, na inne spotkanie, gdzie indziej. Zrobią zdjęcia, pójdę dalej. A tu jest spotkanie. Trzeba popatrzeć w oczy.

Spotkania bywają też rutyną, że nie umiecie policzyć ileż to razy. Można próbować rachować lata znajomości, jeśli taka liczba cokolwiek wyrazi. Takie spotkania, że wiesz, w którym kubku dostaniesz kawę. Wiesz, że porozmawiacie o ‘tym i owym’, wspomni się ‘tamto’, a może pomilczy przy jakiejś czynności. Dograne od dawna spotkania, rytualne trochę, przez lata niezauważalnie dotarły się. I wiesz dokładnie jak się światło układa, i znasz dobrze wszystkie niuanse twarzy. Takie spotkania, coraz rzadsze, gdzie się patrzy w oczy inaczej.

Oczy, no właśnie. Wyrażają najwięcej, tylko trzeba trochę wprawy, żeby się nauczyć je czytać. Nie tylko fotograficznie, jak to się naświetli najlepiej, w jakiej kompozycji najpewniej, który układ najsprawniej. To taka sprawność ogólnoludzka, humanistyczna, bez dyplomu i naszywki na ramieniu mundurka. To taka chwila na spotkanie, żeby rzucić okiem i wiedzieć. Zjednać sobie oczy naprzeciwko, dać im mówić.

„Męskie rozmowy” to seria portretów, które Zbigniew Furman tworzył przez lata. Do pewnego czasu na negatywie, później cyfrowe. No i w czarnobieli. Nie tyle istotna jest tu konsekwencja, co bardziej skupienie, które dzięki temu otrzymał. Na każdego portretowanego jedna rolka, nie więcej. Maksymalnie 12 klatek albo bardzo mało plików cyfrowych. Prawie zawsze są oczy, albo chociaż jedno. Albo gest, albo przedmiot. Coś charakterystycznego. Coś między fotografem a portretowanym. Bo najważniejsze, to te spotkania. Krótkie, czy długie, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Każde zupełnie inne.

Męskie rozmowy” zostały uzupełnione serią autoportretów fotografowanych telefonem, niejako żartobliwych, lżejszych w formie rozmów autora ze sobą.

Joanna Kinowska

WYSTAWA DOSTĘPNA W WERSJI ONLINE (listopad 2020)

Sponsorzy wystawy: ZAiKS / Sigma Pro Centrum
Powiększenia wykonało laboratorium Fotoforma

Continue Reading

Z Warszawy / Tadeusz Rolke
29/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

“…Warszawę jako temat robiłem całe życie, zwłaszcza, gdy pracowałem w „Stolicy” i „Polsce”, ale nawet w latach 70., gdy przejeżdżałem z Niemiec, gdzie mieszkałem całą dekadę. Jako reporter chodziłem po mieście i fotografowałem „babę”, jak idzie do magla ręcznego przy ulicy Dobrej albo zachodziłem do domów na Muranowie, by zrobić reportaż z przeprowadzki.

Fotografowałem budynki, które przetrwały i ruiny Śródmieścia oraz nowe, socrealistyczne budowle jak Komitet Centralny PZPR, Pałac Kultury i Nauki imienia Stalina, a także Powiśle, Pragę, Mokotów, Wolę – ten Dziki Zachód…

To było miasto rozbebeszone – niekończąca się budowa.

Fotografowałem Warszawę lat. 80. – czasów stanu wojennego, głównie środowiska artystyczne i wystawy. Po upadku komunizmu dokumentowałem zmiany w przestrzeni miejskiej – handel na ulicach i wszędobylskie stragany. Teraz też chodzę z aparatem, ale nie gonię już po ulicach, pracuję w galeriach sztuki, robię własne projekty. A przede wszystkim obserwuję ludzi, zawsze jestem ich ciekaw.”

Tadeusz Rolke
Mój Alfabet

Tekst: Małgorzata Purzyńska

Otwarcie wystawy:

16 października 2020 / 16:30 / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Partnerem wystawy jest: Artibo LAB

 

Continue Reading

Notatki z pustki / Tomasz Lazar
26/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

Void`s Diary

W listopadzie 2019 roku w Wuhan w Chinach rozpoczęła się epidemia choroby COVID-19 nazywanej inaczej koronawirusem.

11 marca WHO ogłosiło, wirusa COVID-19 jako pandemię. Od tego momentu życie codzienne w Polsce zaczęło się zmieniać. Po pierwsze z związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego oraz kolejnymi obostrzeniami, które miały za zadanie chronić ludzi przez zakażeniem. Po drugie wśród ludzi pojawił się strach. Miejsca dotychczas pełne życia, wyludniły się. W przestrzeniach publicznych pojawiła się odczuwalna pustka, relacje międzyludzkie uległy zmianie…

Tomasz Lazar

Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem:

16 października 2020 (piątek) / 20:00 / Galeria Nierzeczywista RSF

Partnerem wystawy jest Artibo Lab

 

Continue Reading

TU I TERAZ / CHRIS NIEDENTHAL
24/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

TU i TERAZ to wystawa o Polsce ostatnich pięciu lat. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość praktycznie do dziś. Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie – głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego.

Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku.

Taka właśnie – w moim subiektywnym postrzeganiu – jest Polska. Tu i Teraz.

Chris Niedenthal
2020

Otwarcie wystawy:

18 listopada 2020 / 17:30 / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Partnerem wystawy jest ARTIBO LAB

 

Continue Reading

A CO JEŚLI… [A]+[B] < [A+B] / Marcin Górzyński
23/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

Niniejszy zbiór powstał w wyniku obserwacji i poszukiwań wspólnych cech oraz związków i zależności między fotografiami, które zrobiłem w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Jest próbą udowodnienia, że samotność ze swojej natury jest słaba niezależnie od poziomu wewnętrznej złożoności. Tak jak pojedynczy obraz, choćby był wielowymiarowym majstersztykiem, jest często niepełną, niedokończoną wypowiedzią w porównaniu z umiejętnie dopasowaną parą obrazów.

Przy pracy nad materiałem, który prezentuję odkryłem, że to poszukiwanie podobieństw i niepodobieństw, zbliżeń a czasami też zaprzeczeń w fotografii fascynuje mnie najbardziej.

Marcin Górzyński

 

This collection was created as a result of observation and the search for common features and relationships and dependencies between photographs that I made over the last seven years.

It is an attempt to prove that loneliness is weak by its nature, regardless of the level of internal complexity. Just as
a single image, even if it were a multidimensional masterpiece, is often an incomplete, unfinished statement
in comparison with a skilfully matched pair of images.

While working on the material which I present, I discovered that it is the search for similarities and dislikes, close-ups and sometimes negations in photography that fascinates me most.

Marcin Górzyński

WYSTAWA DOSTĘPNA W WERSJI ONLINE (listopad 2020)

Ekspozycja stała przeniesiona na 2021

Sponsorzy wystawy: Aquila Park, Holiday Inn Warszawa – Józefów, Aquila Hotele

Continue Reading

Harmonia / Tomek Sikora
22/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

„Harmonia” Tomasza Sikory to zbiór portretów ludzi, którzy czują się organiczną częścią natury. Jest to fotograficzna opowieść pełna subtelności, wrażliwości i poetyckości o jedności ludzi i natury.

Ta opowieść w swym postrzeganiu pejzażu tak bliska malarskiej idei impresjonistów przypomina nam o tym, że jesteśmy jednym z elementów tego świata, który nie powinien zagarniać sobie całkowicie otaczającej przestrzeni, że musimy zachować równowagę i że nie możemy zdominować istniejącego świata. Mimo wszystko nie możemy czynić sobie ziemi poddanej. Musimy uszanować ją, zachować z nią łączność próbując wsłuchać się w jej głos i rytm.

Powinniśmy zrozumieć, że my ludzie nie jesteśmy panami tego świata a jedynie jego częścią. Bardzo ważną częścią, bo mamy moc tworzenia i moc niszczenia, możemy zadbać o przyszłość naszej planety ale również przyspieszyć jej koniec. Zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy gospodarzem tego świata czy raczej gościem, który przez moment ma przyjemność tu być.

“Harmonia” to ważna artystyczna wypowiedź w obliczu tego co dzieje się na świecie, czyli utraty poszanowania dla natury i zachwianego balansu wartości. Cały przekaz tej wypowiedzi został wzmocniony dzięki osobom publicznym, które zechciały wciąć w niej udział.

Magdalena Karłowicz 

Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem:

13 października 2020 / 18:00 / Sala Bankietowa Hotelu Rzeszów

Partnerem strategicznym wernisażu są Hotel Rzeszów i Galeria Rzeszów

 

Continue Reading

Obrazy odkryte na nowo / Tomek Sikora
22/09/2020 In Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii Wystawy RWF 2020 No Comment

Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu.

Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz.

Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.

Tomasz Sikora

Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem:

13 października 2020 / 18:00 / Sala Bankietowa Hotelu Rzeszów

Partnerem strategicznym wernisażu są Hotel Rzeszów i Galeria Rzeszów

 

Continue Reading

Zbigniew Furman / 17.10.2020
15/09/2020 In Autorzy RWF 2020 Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii No Comment

Urodził się dokładnie w połowie zeszłego wieku w Krakowie. Pracę fotoreportera zaczynał w „Życiu Warszawy” na początku lat siedemdziesiątych XX w. W latach 1979-81 pracował w tygodniku „Razem”. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny, a następnie studio fotografii reklamowej. Współpracował od pierwszego numeru z „Życiem” (z kropką), z którego przeszedł do tygodnika „Wprost”, gdzie przez 11 lat kierował działem fotografii. Od roku 2008 pracował przez 7 lat w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa – głównie atelierowa. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor 17 wystaw indywidualnych i współautor wielu wystaw zbiorowych. Juror w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych. Od wielu lat członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek stowarzyszenia ZAiKS.


Continue Reading

Tadeusz Rolke / 17.10.2020
15/09/2020 In Autorzy RWF 2020 Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii No Comment

Ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej. Przez wiele lat uchodził za czołowego polskiego przedstawiciela fotografii humanistycznej.

Twórczość Tadeusza Rolkego jest bardzo zróżnicowana, ale najbliższa chyba atmosferze reportaży Cartier-Bressona, do czego sam fotograf się przyznaje. W wywiadzie w 2006 roku mówił:

“Najtrudniejszym gatunkiem jest fotografia momentu. Jej mistrzem był Cartier-Bresson. W zeszłym roku w Lublinie miałem aparat, ale nie byłem sam, a to utrudnia fotografowanie. Naprzeciwko mnie szły cztery osoby w płaszczach, bardzo mieszczańskie. I każda z nich coś jadła – jakieś kanapki czy zapiekanki w papierze. Nie zdążyłem tego zrobić. Zabrakło mi refleksu. Minęła mnie fotografia. Tak myślę często o rzeczywistości. To jakaś obsesja?”

Zauważył to też Adam Szymczyk. W tekście “Planeta Rolke” napisał, że jest on “artystą z wymierającej linii fotografików wierzących w wartość fotografii jako zapisu momentu objawienia. Intuicyjnie i inteligentnie potrafi zawsze znaleźć się tam, gdzie planety ustawiają się w jednej linii i sfotografować to. Dzięki takim jak on cuda jeszcze się zdarzają, a pamięć istnieje po to, by było co zapominać. Bez niego żylibyśmy w wiecznej i doskonałej przejrzystej teraźniejszości, jak w telewizji.”

Archiwum fotograficzne Rolkego to ponad 60 lat historii Polski i Europy. Fotografował ruiny Warszawy, jej odbudowę (np. zdjęcie z sylwetką Pałacu Kultury i Nauki wyłaniającą się znad ruin), antykomunistyczne wystąpienia, przemiany po 1989 roku. Udawało mu się uchwycić zmieniającą się codzienność. Takie były okładki czy foto-eseje dla “Stolicy”, fotografie szarych ulic Warszawy z lat osiemdziesiątych.

https://culture.pl/pl/tworca/tadeusz-rolke


Continue Reading

Tomasz Lazar / 16.10.2020
15/09/2020 In Autorzy RWF 2020 Patrz!Szeroko Rzeszowski Weekend Fotografii No Comment

Urodził się w Szczecinie. Niezależny fotograf, artysta oraz wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism.

Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine.

Na zlecenie The New York Magazine, The Cut Magazine oraz CR Fashion Book wykonywał materiały z Tygodni Mody z Paryża, Mediolanu oraz Londynu. Fotografował pokazy takich marek jak Prada, Armani, Donna Karan, Yves Saint Laurent, Burberry.

W 2016 roku był zaproszony przez markę Channel jako tzw. Photographer of the House, do wykonania materiału z ich indywidualnego pokazu w Filharmonii w Hamburgu.

Interesują go przede wszystkim długoterminowe projekty, skupiające się na tematyce społeczeństwa i ludzkiego umysłu.

Born 1985 in Szczecin, Poland. An independent photographer, a graduate of the West Pomeranian University of Technology, Faculty of Computer Science and Information Technology.  Winner of photography contests in Poland and abroad (e.g. World Press Photo, POY, CHIPP, Sony World Photography Award, the International Photography Award, BZWBK Press Photo, Grand Press Photo, Lumix Festival for Young Journalism.

His work was published in newspapers and magazines like: New York Times, Newswek International, Sunday Times Magazine, New Yorker  and  Los Angeles Times. He is a coffee-lover and a good music enthusiast. He derives pleasure from spending time with other people and devotes most of his time to photography. Recently, he is constantly on the move.


Continue Reading

123
Page 1 of 3

  • Kontakt

    Rzeszowska Akademia Fotografii
    KRS: 0000447622
    NIP: 517-036-14-55
    www.akademiafotografii.rzeszow.pl

    e-mail: rwf@patrzszeroko.pl

    Tel.: (+48) 693 289 590
    Tel.: (+48) 888 564 797

    Kuratorzy projektu:

    Piotr Piech – piotr@dwaplany.com
    Mariusz Guzek – mariusz@dwaplany.com

  • INFORMACJE ORGANIZACYJNE

    Wydarzenie ma charakter otwarty. Udział w wernisażach wystaw oraz spotkaniach z zaproszonymi Gośćmi jest bezpłatny (obowiązuje wcześniejsza rejestracja online).

    Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz ze środków Województwa Podkarpackiego.

    *Dla uczestników wydarzeń dodatkowych (warsztaty / przegląd portfolio / indywidualne konsultacje fotograficzne) obowiązuje konieczność wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem FORMULARZA REJESTRACJI ONLINE, od ogłoszenia terminu naboru do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

  • RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA

    >> UWAGA << ZMIANA TERMINÓW

    13.10.2020 @ 18:00 – TOMEK SIKORA – Hotel & Galeria Rzeszów (Sala Bankietowa IIp.)

    MARCIN GÓRZYŃSKI – WYSTAWA ONLINE  (ekspozycja stacjonarna przeniesiona na 2021 rok)

    16.12.2020 @ 18:00 – CHRIS NIEDENTHAL – ekspozycja ONLINE (ekspozycja stacjonarna przeniesiona na 2021 rok)

    16.10.2020 @ 16:30 – TADEUSZ ROLKE – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (OTWARCIE WYSTAWY)

    16.10.2020 @ 20:00 – TOMASZ LAZAR – Galeria Nierzeczywista RSF

    ZBIGNIEW FURMAN – WYSTAWA ONLINE


Copyright © Rzeszowska Akademia Fotografii 2020.

Strona korzysta z technologii plików cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania zawartości serwisu do preferencji Użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdują w Polityce Prywatności. Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym lub ich usunięcie możliwe jest w po właściwym skonfigurowaniu ustawień przeglądarki internetowej. Może to jednak spowodować utrudnienia lub brak działania niektórych funkcji strony. Brak zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody Użytkownika na ich zapisywanie.UstawieniaAkceptuję
Strona wykorzystuje tzw. Cookies

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.